Strona poświęcona historii polskiej radiotechniki - producenci sprzętu

kreska

Firmy produkujące w Polsce w latach 1918 - 1939 odbiorniki radiowe, podzespoły i osprzęt radiotechniczny

Radiotechnika była bardzo dynamicznie rozwijającym się kierunkiem nauki, techniki, ale także ekonomii, również w Polsce. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w przedsiębiorstwach, zarówno prywatnych jak i państwowych, których głównym, lub przynajmniej częściowym polem działalności była radiotechnika. W kraju produkowane było wszystko co niezbędne do budowy, eksploatacji, naprawy odbiorników radiowych, radiostacji dużej i małej mocy, urządzeń radioamatorskich itp. Zakres produkcji obejmował w zasadzie wszystko od lamp radiowych, zarówno nadawczych jak i odbiorczych, przez różnorodne elementy elektroniczne (opory, kondensatory, cewki, głośniki i tym podobne elementy), do zupełnych drobiazgów jak gałki, przełączniki, izolatory lub kable. Osobną kategorią wyrobów był gotowy sprzęt - odbiorniki radiowe, w wersji cywilnej, wojskowej, lotniczej, kolejowej, morskiej lub pocztowej, nadajniki radiowe (radiostacje nadawcze) o różnych zakresach mocy wyjściowych i rodzajów pracy. Produkowany był również niezbędny osprzęt - anteny, akumulatory, kable itp.

Nic dziwnego, że przy tak żywiołowym rozwoju istniało mnóstwo firm pracujących na potrzeby radiotechniki. Istniało kilkadziesiąt dużych (takich jak Elektrit lub zakłady Horkiewicza) i kilkaset jak nie kilka tysięcy mniejszych i zupełnie małych firm i zakładów rzemieślniczych. Niektóre z nich istniały tylko jeden sezon, a niektóre od prawie samego początku w latach dwudziestych do 1939 roku, a nawet dały początek powojennym zakładom (np. w miejscu dawnych zakładów Horkiewicza po wojnie powstały zakłady OMIG). Oczywistym jest, że przy tak olbrzymiej ilości firm z tej branży, niektórych istniejących bardzo krótko nie da się ich wymienić wszystkich, ani nawet większości. Jednak zaprezentowane są tu najważniejsze i najbardziej znane, spis ten daje dowód jak szeroki asortyment wyrobów wytwarzany był przez polskich producentów.

Poza tak oczywistym miejscem jak Warszawa - stolica i największe miasto, nadspodziewanie dużo odbiorników produkowano w Wilnie, gdzie oprócz największego polskiego producenta - Elektrita istniało dwóch mniejszych (Esbrok i Vertex). Kolejnym miejscem na radiowej mapie Polski była Łódź, gdzie również istniało kilku producentów odbiorników, jednak głównie o bardziej lokalnym znaczeniu.

Więksi producenci posiadają własną stronę gdzie znajduje się lista ich produktów i znane informacje na ich temat. Odbiorniki produkowane przez mniejszych wytwórców umieszczone są we wspólnej tabeli posortowanej po dacie produkcji odbiornika. Jest również możliwość posortowania tabeli po nazwie producenta czy roku produkcji, rosnąco lub malejąco. Do podanej w tabeli ceny odbiornika i ilości zastosowanych lamp należy podchodzić w pewną wyrozumiałością. Aż do początku lat 30-tych cena mogła obejmować sam odbiornik, bez lamp i żadnych akcesoriów, sam kompletny odbiornik z lampami, albo komplet wraz z niezbędnymi akcesoriami, jak antena, baterie, akumulatory, słuchawki, głośnik. Podobnie rzecz ma się z lampami. podana liczba lamp obejmuje zazwyczaj lampy „grające”, czyli uczestniczące w odbiorze i wzmacnianiu sygnału. Lampy prostownicze czy oporowe mogą nie być uwzględnione w liczbie podanej w tabeli, w rzeczywistości może się okazać, że odbiornik ma zainstalowanych więcej lamp niż jest podane na liście.

kreska

Producenci odbiorników:

kreska

Producenci podzespołów

Powrót KRESKA